Motylki 2022/2023

KWIECIEŃ

MUZYKANCI Z BREMY

Tego dnia grupa ,,Motylki” uczestniczyła w zajęciach ,które miały na celu grania różnych ról, a mianowicie : dzieci grały rolę zwierząt z bajki pt: „Muzykanci z Bremy”. Przedszkolaki doskonale poradzili sobie zarówno z grą aktorską, jak i przekazywaniem wiedzy w połączeniu z zabawą.

UCZNIOWIE DZIECIOM

24 kwietnia odwiedzili naszą grupę uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę pt: ,,Kartofel i Werka Blogerka”.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

24 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Książki. Z racji tego wyjątkowego święta każde dziecko mogło zabrać ze sobą do przedszkola książeczkę, którą darzy wyjątkową sympatią. Zostały przygotowane też różne zagadki słowne i obrazkowe, gry i zabawy edukacyjne związane z bohaterami bajek. Na koniec dzieci zrobiły zakładkę do swych książek.

DZIEŃ ZIEMI

Przedszkolaki miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa gdy jest niszczona. Oto krótka fotografia.

LEKCJA BIBLIOTECZNA

Pierwsza wizyta w bibliotece to zawsze ważna sprawa. Szczególnie dla małych czytelników, którzy wkraczają w magiczny świat książki. I taka właśnie chwila nastąpiła dzisiaj w życiu przedszkolaków z grupy ,,Motylki”. Zobaczyły jakiego rodzaju niezwykłe książki można znaleźć na bibliotecznych półkach. Sprawdziły czy najgrubsza książka jest tak ciężka, na jaką wygląda oraz jak duże różnice są między największą a najmniejszą książką. Przedszkolaki wysłuchały też bajkę czytana prze Panią Klaudię. Na zakończenie spotkania średniaki podziękowały za bogatą lekcję w bibliote.

OTWARCIE ŚWIATEŁ

Tego dnia 6.04.23 r. odbyło się uroczyste otwarcie sygnalizacji świetlnej przy naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki brały udział w otwarciu z lokalnymi władzami, policjantami, dziennikarzami z radia i telewizji.

DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA

Ruszajmy po zdrowie! 6 kwietnia obchodzimy kolejno Światowy Dzień Sportu i Światowy Dzień Zdrowia. Doskonale wiemy, że ruch i aktywność fizyczna stanowią klucz do lepszego samopoczucia, sprawności i dobrej kondycji zdrowotnej. Dla tego tego dnia wybraliśmy się na salę gimnastyczną i robiliśmy zdrową sałatkę.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W środę 5 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, szyneczki, baranka z ciasta stroików z bazi i bukszpanu. Śniadanko zostało rozpoczęte wspólnym składaniem sobie życzeń, która złożyła Pani Dyrektor następnie zasiedliśmy do pięknego stołu zastawionego pokarmami wielkanocnymi.  Ten dzień miał wyjątkowy charakter. Po  śniadaniu wszystkie przedszkolaki udały się do ogrodu przedszkolnego szukać zajączka. Sprawiło to  dzieciom wiele radości.

PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY

Początek kwietnia był dla przedszkolaków ze Złotnik okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych.  Siania rzeżuchy oraz prac plastycznych: koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek i malowanie zajączków. Wszystkie powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.

MARZEC

POKAZ SKROBANIA KROSZONEK

29.marca nasze przedszkole w Złotnikach odwiedziała Pani Sonia Fikus- mistrzyni kroszonkarstwa. Podczas zajęć Pani Sonia opowiedziała dzieciom o procesie powstawania wielkanocnego jajka, a także przeprowadziła warsztaty podczas których dzieci patrzyły jak powstaje metodą drapania kroszonka.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca dzieci z naszego przedszkola obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. To doskonała okazja, aby wspólnie świętować nadejście tej pięknej pory roku. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. największą atrakcją  dla przedszkolaków był spacer po najbliższej okolicy. Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach wiosenne symbole. Przywoływały Wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. Ten dzień z pewnością był dla każdego przedszkolaka radosnym i niezapomnianym wydarzeniem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji…

CZYTANIE DZIECIOM

17 marca odwiedzili naszą grupę uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę pt:,,Tajemnica pewnej sąsiadki”.

DZIEŃ PIEKARZY I CUKIERNIKÓW

,,Mało nas, mało nas
Do pieczenia chleba,
Jeszcze nam, jeszcze nam
Ciebie tu potrzeba”

W przedszkolu w Złotnikach 15 marca obchodzimy nietypowe święto Dnia Piekarzy i Cukierników. Tego dnia wyruszyliśmy do piekarni w Chrząszczycach. Tam była pogadanka na temat pracy wielkiego urządzenia i sposobu otrzymywania pieczywa, samodzielnie dzieci wyrabiały bułki z ciasta. Zapoznały się z powstawaniem chleba. Zwróciliśmy uwagę na zdrowe odżywianie, informując dzieci, że najzdrowszy dla nas jest chleb razowy z ziarenkami. Po krótkim czasie mogliśmy posmakować naszych wyrobów, które były wyśmienite.

LUTY

DZIEŃ DINOZAURA

Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic. Dlatego 26 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Dinozaura. Z tej okazji  zorganizowaliśmy zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły oraz w jaki sposób prawdopodobnie wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie  porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy. Nie zabrakło również ciekawych zabawach ruchowych  oraz  plastycznych związanych z tematyką zajęć. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej  atmosferze.

DZIEŃ KOTA

W piątek, 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach :”Uciekaj myszko „, „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” oraz konkursy „Kto szybciej wypije mleko”, „Zabawy z włóczką”, „Z jakiej bajki pochodzą te koty?” Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

Wizyta policjantów w Złotnikach

10.02.2023r. najważniejszym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków była wizyta policjantów. Tematem numer jeden było numer alarmowy 112, bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominali również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Uczniowie - dzieciom

8 lutego odwiedzili naszą grupę,, Motylki” uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom/koleżankom bajkę.

STYCZEŃ

Międzynarodowy Dzień Lego

30 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lego. Z tej okazji grupa ,,Motylki” poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię każdego malucha. Wspólna zabawa może być doskonałą lekcją współdziałania, rozwiązywania problemów i dzielenia się.

Dzień bałwana

Tego roku zawitała do nas wspaniała zima z białym puszystym śniegiem, zachęcając nas wszystkich do zimowych zabaw. Z pewnością nie jeden z nas ulepił pięknego bałwana. W podziękowaniu pani Zimie za biały puch, grupa „Motylki” postanowiła obchodzić Dzień Bałwanka. Tego dnia w ubraniach dominował kolor biały. Były zagadki, wierszyki piosenki oraz praca plastyczna. A i na samą zabawę zjawił się mały bałwanek, z którym na koniec zajęć zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Dzień Babci i Dziadka

Dla wielu osób babcia i dziadek to osoby wyjątkowe, obdarzające wnuczęta szczerą miłością, zawsze służąca radą i pomocą. W tym dniu wnukowie wręczają więc swoim babciom i dziadkom drobne prezenty w postaci laurek, kwiatów czy czekoladek. Z kolei w przedszkolach organizowane są przedstawienia (najczęściej łączące Dzień Babci i Dziadka), podczas których najmłodsze dzieci recytują wierszyki i śpiewają piosenki.

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 9.01.2023r , gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, kucharki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, minecraft, szkieleta …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

GRUDZIEŃ

Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje  i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki.

W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie.

O wyznaczonej godzinie w sali zebrały się wszystkie dzieci, personel przedszkola oraz Pani Dyrektor, która złożyła dzieciom i pracownikom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy i wspólnie śpiewaliśmy kolędy.

Mikołaj

Miał czerwony strój, długą biała brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ-niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Oto krótka fotorelacja

Klub czytających rodziców

Czytanie dzieciom bajek jest nie tylko przyjemną czynnością, ale także zaspokaja potrzeby emocjonalne , wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Aby dzieci miały możliwość doświadczenia codziennego kontaktu z książką należy zachęcić dorosłych do czytania. W ramach projektu ,,Klub czytających rodziców” zaprosiliśmy chętne mamy do przedszkola, aby czytać bajki swoim dzieciom, a były to: mama Kamili-Pani Urszula, mama Heleny-Pani Monika, mama Leny-Pani Aurelia, mama Hani –Pani Jolanta. Spotkania dały wiele radości zarówno dzieciom jak i czytającym mamom. Bardzo dziękujemy za spędzony z nami czas.

.

Czytanie dzieciom

15 grudnia odwiedzili naszą grupę uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę.

LISTOPAD

Andrzejki

W kalendarzu jest wiele dat związanych z różnymi świętami, rocznicami czy wydarzeniami. Sporo świąt daje nam okazję do zabawy. Jednym ze świat, które kojarzą się z dobrą zabawą, są Andrzejki obchodzone 30 listopada. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania butów, przekuwania serduszek z imionami, jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości czy kubeczki itp.

Dzień wyjścia do straży

Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochód i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną ,a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu dzień rozpoczął się od poznania historii tego święta, a następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy piosence ,,Jadą, jadą misie”. Zostały również przygotowane atrakcje:, zabawy ruchowe, zgadywanki, guizy, a na koniec zajęcia plastyczne i wspólne zdjęcie.

WRZESIEŃ

Dzień Głośnego Czytania

28 września odwiedzili naszą grupą uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę.

Teatr telewizyjny

27 września za pomocą Internetu mogliśmy zobaczyć na żywo przedstawienie teatralne pod tytułem „Miś Uszatek”.

Witamy Jesień

Tak motylki przywitały jesień. Najpierw tańczyliśmy do jesiennych utworów, a potem robiliśmy zdjęcia przy użyciu jesiennej fotobudki.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieci miały okazję zobaczyć przedstawienie „Kaczka dziwaczka” , gdzie rolę odgrywane były przez pracowników przedszkola. Dzieci były bardzo zadowolone.

Sprzątanie świata

16 września dzieci miały okazję uczestniczyć w ogólnogminnym sprzątaniu świata. Uczyły się również jak w odpowiedni sposób segregować śmieci.

Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

15 września przedszkolaki miały okazję spotkać się z Panią pielęgniarką i porozmawiać jak ważna jest profilaktyka w dbaniu o nasze zdrowie oraz miały okazję wysłuchać bajki na ten temat.

Teatrzyk „Elemelek”

12 września odwiedził nasze przedszkole uwielbiany przez dzieci duet teatralny „Wróbelek Elemelek”. Celem przedstawienia było przypomnienie dzieciom zasad dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz właściwego zachowania się w przestrzeni publicznej.