Słoneczka 2022/2023

CZERWIEC

Udział w akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”

Pierw uczniowie czytali bajki dzieciom, a następnie starszaki uczniom. Słoneczka poradziły sobie świetnie również z tym zadaniem.

Dzień Dziecka

Był to dzień pełen atrakcji. Pierw Słoneczka komponowały swoje bransoletki, uczestniczyły w zabawach z balonami, by następnie uczestniczyć w pokazie oraz zabawach przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Złotnikach, a na koniec czekała na nich słodka niespodzianka.

MAJ

Rozstrzygnięcie strażackiego konkursu plastycznego „Być strażakiem to…”

Nie lada wyzwaniem było dla jury wyłonić zwycięzców, gdyż każda praca zaskakiwała kreatywnością i wykonaniem. Każdy z uczestników został nagrodzony i zadeklarował chęć udziału w przyszłorocznym konkursie.

Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebook’a Gminy Prószków
https://www.facebook.com/photo/?fbid=258708416810798&set=pcb.258709410144032

Dzień Rodziny

Jednym z najbardziej wyjątkowych uroczystości przedszkolnych jest występ Naszych podopiecznych z okazji Dnia Mamy i Taty. Tegorocznym motyw przewodni był międzynarodowy, a Słoneczka prezentowały repertuar pochodzący z różnych stron Świata. Hitem okazał się mix tańców starszaków, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebook’a Gminy Prószków
https://www.facebook.com/photo?fbid=258248163523490&set=pcb.258249193523387

Przegląd Piosenki Śląskiej i Ludowej w Prószkowie

Średniaki z starszakami zjednoczyli siły, by zaprezentować piosenkę „Była babuleńka”. Nasi podopieczni nie tylko pięknie wyglądali i zaśpiewali, ale popisali się niesamowitą grą aktorską, za którą zostali docenieni.

Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebook’a Gminy Prószków
https://www.facebook.com/photo/?fbid=254574243890882&set=pcb.254577820557191

Dzień Kosmosu

Chociaż temat kosmosu jest już dzieciom dobrze znany, to w dalszym ciągu zaskakuje ich czymś nowym. Tego dnia, sporo materiałów zostało przyniesionych właśnie przez Nasze Słoneczka. Wiele radości sprawiło także malowanie księżyca, w bardzo nietypowy sposób, mianowicie z wykorzystaniem księżycowych kamieni.

Spotkanie z Panem Leśniczym

Było Nam bardzo miło gościć Leśniczego z Nadleśnictwa Prószków. Przedszkolaki nie tylko dowiedziały się sporo na temat roślinności i zwierzyny leśnej, ale również wspólnie układały puzzle xxl. Bardzo ucieszyły się także z otrzymanych tatuaży. Za niesamowite spotkanie gorąco dziękujemy.

Ekologiczna praca plastyczna

Tak niewiele potrzeba, by zrobić coś pięknego. Udowodniły to Nasze Słoneczka, tworząc piękne wiosenne bukiety.

Pierwsza Przedszkolna Olimpiada Matematyczna w Prószkowie

Nasze Przedszkole reprezentowała grupa w składzie: Emilka, Witek, Franek, która z wielkim zaangażowaniem rozwiązywała wszelkie łamigłówki. Trzeba przyznać, że dzieciaki z zadaniami poradziły sobie śpiewająco. Z dumą przyjmowały gratulacje i nagrody.

Wycieczka do ”Giprol”

12 maja odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne „Giprol” w Staniszczach Małych. Uczestniczyliśmy tam w czterech warsztatach, które zachwyciły Nasze dzieciaki. Z pierwszych zajęć wyszliśmy nie tylko bogatsi o wiedzę nt. pozyskiwania mąki, ale również z pysznymi samodzielnie upieczonymi ciasteczkami z przepisuj „na oko”, ponieważ każdy składnik był odmierzany jednym okiem . Drugie warsztaty były plastyczne, w których wykonaliśmy piękne obrazki z okazji zbliżającego się Dnia Mamy. Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób dawniej pozyskiwano z naturalnych składników farbki do malowania i barwienia. Trzecie zajęcia poświęcone były pszczelarstwu. Tu przyjrzeliśmy się z bliska życiu pszczół, a także mogliśmy zasmakować pysznego miodu. A na ostatnich warsztatach poszerzyliśmy naszą wiedzę o tematy związane z mlekiem. Dowiedzieliśmy się m.in. jak dawniej pozyskiwano mleko, a nawet mogliśmy sami wydoić krówkę. Pomiędzy zajęciami dzieciaki szalały na placu zabaw, piłkach, gokartach, traktorkach. Nie dziw, że w drodze powrotnej wielu podopiecznych musiało naładować swoje bateryjki.

Przemiłym Paniom dziękujemy za gościnę, poczucie humoru i radość, którą Nas zarażały, a także za to, że posiliły się i Nasze brzuszki, ale także główki o wspaniałe ciekawostki.

Dzień Strażaka

Tego dnia rozmawialiśmy m.in. o zadaniach strażaków, poznaliśmy różnicę między państwową, a ochotniczą strażą pożarną, dodatkowo uczestniczyliśmy w różnych zabawach rozwijających sprawność zarówno fizyczną, jak i tą umysłową.

KWIECIEŃ

Dzień Ziemi

Nawet najmłodsi wiedzą, że o Naszą planetę trzeba dbać, dlatego w tym dniu m.in. szukaliśmy sposobów ratowania Ziemi, tworzyliśmy ekologiczną pracę plastyczną oraz malowaliśmy w totalnie inny sposób, tzn. stopami.

„Starsi czytają młodszym”

Wolontariuszom klasy ósmej dziękujemy za spotkanie czytelnicze 🙂

Bystrzaki

Słoneczka każdego dnia rozwijają nowe umiejętności.

Sygnalizacja świetlna przy Naszym przedszkolu

Od teraz przechodzenie przez jezdnię wraz z rodzicami będzie jeszcze bezpieczniejsze. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w otwarciu sygnalizacji wraz z lokalnymi władzami, policją, dziennikarzami radia i telewizji. Dodatkowo dzieci rozmawiały z dziennikarzami o zasadach prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.

Dzień Zdrowia i Sportu

W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego niezwykle istotne byśmy o siebie dbali od najmłodszych lat. Po zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz pogawędce przystąpiliśmy do samodzielnego komponowania sałatki owocowej.

Śniadanie wielkanocne

Tradycyjnie w wielką środę zasiadamy do odświętnego stołu, by złożyć sobie życzenia oraz wspólnie pokosztować wielkanocnych smakołyków. Następnie poszukiwaliśmy „zajączkowych” prezentów, które ukryte były w różnych miejscach Naszego placu zabaw.

Wielkanocne przygotowania

Słoneczka przygotowywały koszyczki na zajączkowe prezenty, a także drewniane dekoracje, przygotowane dla Nas przez tatę Tymka, Pana Mateusza, za które bardzo dziękujemy 🙂

Dzień Książki – zajęcia w bibliotece

Z okazji tego święta, Pani Klaudia przygotowała Nam warsztaty pt. „Co robią uczucia?”. Pierw za pomocą teatrzyku kamishibai przedstawione zostały różne stany emocjonalne, a następnie Słoneczka przystąpiły do kreatywnej pracy, polegającej na przedstawieniu różnych emocji. Za zajęcia Pani Klaudii gorąco dziękujemy J

MARZEC

Ale jajo!

Było Nam bardzo miło gościć Panią Sonię, która pokazała Nam bardzo artystyczny sposób ozdabiania jajek kurzych, gęsich, a nawet strusich. W sposób bardzo ciekawy opowiadała Nam o swojej pasji. Po spotkaniu starszaki również przystąpiły do ozdabiania jaj. Pani Sonii dziękujemy za fantastyczne spotkanie 🙂

Przywitanie Wiosny

Z tej okazji m. in.: przygotowaliśmy Marzanny, które następnie utopiliśmy, braliśmy udział w zabawach ruchowych, poznawaliśmy wiele ciekawostek związanych z nową porą roku oraz uczestniczyliśmy w uroczystym wiosennym spacerze, przy wtórze wiosennych piosenek.

Uczniowie-Przedszkolakom

Dzieciaki tym razem próbowały swoich sił, jako prezenterzy pogody. Trzeba przyznać, że mają do tego niesamowity talent.

Pogodynki

Dzieciaki tym razem próbowały swoich sił, jako prezenterzy pogody. Trzeba przyznać, że mają do tego niesamowity talent.

Dzień Piekarzy i Cukierników

Z okazji Dnia Piekarza, Przedszkolaki z ZSP Złotniki odwiedzili piekarnię „Margos” w Chrząszczycach. Dzieci z ciekawością obserwowały etapy powstawania pieczywa. Poznały wiele ciekawostek, obserwowały prace zmechanizowanych pomocników piekarzy, podziwiały sztukę formowania ciasta. Dodatkowo każdy Przedszkolak miał możliwość wyrobić i uformować w dowolny kształt swoją masę, którą po upieczeniu otrzymał do domu. Ogromną radość wywołała także degustacja świeżutkich, jeszcze ciepłych drożdżówek, którymi dzieci zajadały się ze smakiem. Po spotkaniu wielu podopiecznych zadeklarowało chęć zostania w przyszłości piekarzem. Przedszkolaki oraz Nauczyciele z Dyrekcją, dziękują za okazaną gościnność i wspaniałą atmosferę.

Dzień Kobiet – Wybory Miss

Zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców był to niesamowity dzień. Panowie zamienili się w jurorów, a dziewczynki były kandydatkami, które uczestniczyły w zabawach, prezentując swoje przeróżne umiejętności. W ten sposób jury wyłoniło m. in.: najbardziej roześmianą Miss, z najdłuższymi włosami, najbardziej rozskakaną, najszybszą.

Personalizowane śniadanie

Starszaki z wielką radością i smakiem komponowali własne kolorowe kanapki.

LUTY

Dzieciaki Bystrzaki

Nasze Słoneczka na co dzień rozwijają różne umiejętności:

W zdrowym ciele zdrowy duch

Dzień Dinozaura

Kolejne bardzo  lubiane przez dzieci święto. Dzień ten daję świetną możliwość nie tylko do pogłębienia wiedzy o dawnych stworach, ale również poznania różnych zawodów, np. paleontologa. Podopieczni chętnie uczestniczyli w proponowanych aktywnościach oraz z ogromnym zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą.

„Klub Czytających Rodziców”

Bardzo było Nam miło gościć mamę Emilii – Panią Sandrę, która po przeczytaniu opowiadań z książki „O tym, co w życiu jest ważne”,  rozmawiała z dziećmi o empatii, tolerancji i szacunku. Pani Sandrze bardzo dziękujemy 🙂

Dzień Kota

To jedno z cyklicznie powtarzających się świąt w Naszym Przedszkolnym Kalendarzu, które jest dzieciom szczególnie bliskie, ponieważ większość podopiecznych ma w swoim domu takiego właśnie przyjaciela. Podopieczni uczestniczyli w różnych zabawach ogólnorozwojowych, a sporo z nich przebrała się za kotka.

Dzień Numeru 112

Ten dzień z pewnością długo pozostanie w pamięci podopiecznych. Gościliśmy w Naszym przedszkolu policjantów, którzy w bardzo przystępny sposób przybliżyli dzieciom numer alarmowy 112. Wspólnie ćwiczono umiejętność wzywania pomocy, bezpiecznego poruszania się po jezdni oraz zachowywania się, gdy zaatakuje nas groźny pies.

Uczniowie-Przedszkolakom

Po raz kolejny gościliśmy uczniów naszego Zespołu, którzy i tym razem wprowadzili Nas w bajkowy świat. Dziękujemy wolontariuszom 🙂

STYCZEŃ

Dzień Babci i Dziadka

Słoneczka z wielką radością prezentowały przygotowane tańce oraz wręczyły swoim ukochanym dziadkom, samodzielnie wykonane upominki.

Trening Piłkarski

Starszaki  z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w treningu piłki nożnej, poprowadzonym przez profesjonalistów – trenerów z Klubu Piłkarskiego-  Pomologia.

Dzień LEGO

Z okazji tego nietypowego święta, w tym dniu prym wiodły klocki. Wychowankowie m.in.: projektowali swoją maskę, ćwiczyli umiejętności z zakresu przygotowania do czytania, odkodowywali wiadomości, ćwiczyli umiejętności matematyczne.

Dzień Bałwana

Wykorzystując to święto braliśmy m.in.: udział w zabawach z literakami, cyframi, a także tworzyliśmy swojego drewnianego bałwanka. Panu Mateuszowi – tacie Tymka, dziękujemy za przygotowanie ich 🙂

Bal Karnawałowy

To kolejne wyjątkowe wydarzenie w życiu przedszkolnym. Wszyscy w przepięknych strojach bawili się w najlepsze, a dodatkowo uczestniczyli w sesji fotograficznej. Przede wszystkim tego dnia królowała świetna muzyka, gorąca atmosfera i ogrom uśmiechu.

GRUDZIEŃ

Przedszkolna Wigilia

Tegoroczna wigilia była wyjątkowa, pod wieloma względami, m.in.: udało Nam się wszystkim zasiąść przy jednym wspólnym stole. Świąteczną atmosferę wzmocniło także wspólne kolędowanie.

Spotkanie opłatkowe

Przerwana przez pandemię tradycja spotkań świątecznych w tym roku została przywrócona i dostarczyła wiele emocji. Przepiękna sceneria, fantastyczne występy sprawiły, że to wydarzanie z pewnością zostanie na długo zapamiętane.

Uczniowie-przedszkolakom

Tym razem przeczytano starszakom bajkę o dębie. Uczennicy ósmej klasy bardzo dziękujemy 🙂

„Świąteczny wieczór”

Ponieważ dla grupy starszaków jest to ostatni rok w społeczności przedszkolnej, przygotowano dla nich wyjątkowy świąteczny wieczór. Było wspólne ozdabianie ciasteczek, które później skonsumowano z gorącą czekoladą. Dzieciaki uczestniczyły także w różnych świąteczno-zimowych zabawach ruchowo-muzycznych,  w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały nietypowe bombki, a także mieli możliwość przybrać postać św. Mikołaja i renifera podczas zdjęć. Zwieńczeniem wieczoru było świąteczne kino.

„Klub Czytających Rodziców”

W świątecznym klimacie bajki czytała Nam Pani Justyna – mama Wiktorii. Słoneczka z zainteresowaniem słuchały o przygodach pomocników Św. Mikołaja. Pani Justynie dziękujemy 🙂

Wizyta Św. Mikołaja

Jedne z najbardziej wyczekiwanych spotkań w roku. Przedszkolaczki już od wczesnych godzin porannych wyglądały św. Mikołaja, który i w tym roku nie zawiódł i obdarował wszystkich słodkimi prezentami. Lecz zanim je wręczył, Nasi podopieczni m.in.: zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz recytowały wiersz w języku niemieckim. Najwięcej radości dostarczyło mikołajowe zadanie ruchowe tzn. skoki przez rózgę.

Świąteczne dekoracje

Tegoroczną choinkę starszaki przyozdobiły samodzielnie wykonanymi dekoracjami.

Czytanie książki po angielsku

Gminny Konkurs Recytatorski

Nasze Przedszkole podjęło się zorganizowania pierwszego takiego wydarzenia dla przedszkolaków. W trakcie konkursu przedszkolaki zaprezentowały, nie tylko swoje umiejętności pamięciowego opanowania tekstów, ale również pięknie przygotowane stroje i gadżety. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za piękne uświetnienie tego wyjątkowego dnia. Więcej wyjątkowych zdjęć znajduje się na facebooku Burmistrza Prószkowa.

LISTOPAD

Andrzejki

Po zapoznaniu się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi tego magicznego święta, przystąpiliśmy do części praktycznej, m.in. poznaliśmy swój prawdopodobnie przyszły zawód, analizowaliśmy cechy charakteru, rozwiązywaliśmy różne łamigłówki, a także tworzyliśmy magiczną pracę plastyczną.

Dzień Pluszowego Misia

To już coroczna tradycja, że 25 listopada do Naszego przedszkola przybywają dzieci wraz z swoimi ukochanymi misiami. Tym razem przywitały Nas tajemnicze ślady, które prowadziły do miejsca, w którym jakiś niedźwiadek pozostawił Nam różne zadania. Wspólnie z pluszakami obchodziliśmy ich urodzinki, uczestniczyliśmy w różnych atrakcjach, a także poznaliśmy historię powstania pierwszego pluszowego misia.

„Rzepka”

W ramach realizacji zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. przygotowaliśmy wspólnie z rodzicami przedstawienie. Było to zdecydowanie najbardziej wyczekiwane wydarzenie zarówno wśród dzieci, jak i samych aktorów. W trakcie jego trwania śmiechu nie było końca. Każdy aktor za odwagę otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za perfekcyjne wcielenie się w role 🙂

Emocjonalne warsztaty

Do Naszego przedszkola zaprosiliśmy Panią Joannę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opolu, która przygotowała Nam różne zabawy poświęcone uczuciom, ich rozpoznawaniu, nazywaniu, wyrażaniu, a także ćwiczyła z nami umiejętność poradzenia sobie z różnymi stanami emocjonalnymi.

Kiermaszowe ciasteczka

Również Nasi podopieczni przyłączyli się do ozdobienia słodkości na coroczny kiermasz świąteczny w Chrząszczycach.

Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską

Mieliśmy okazję uczestniczyć w niebywałym spotkaniu z autorką wielu książek dla dzieci – panią Renatą Piątkowską, a także z lektorem – panią Malwiną Kożurno. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści autorki, jak również z zafascynowaniem śledziły poczynania pani lektor, która odczytała jedną z bajek, przy tym aktywnie zaangażowała wszystkich uczestników spotkania.

Po spotkaniu można było zakupić książki, otrzymać autograf oraz zrobić sobie zdjęcie z autorką. Nasz podopieczny Maks przyniósł z domu własny egzemplarz, który dumnie prezentował rówieśnikom, a Nasze przedszkole wzbogaciło się o wyjątkowy egzemplarz oczywiście z podpisem autorki. Jeszcze tego samego dnia odczytaliśmy kilka opowiadań z książki „Twardy orzech do zgryzienia”.

Klub Czytających Rodziców

Kolejnym Rodzicem, który dołączył do Naszego Klubu, była mama Dominika – pani Sylwia, która wprowadziła Nas w iście świąteczny klimat. Przyniosła z sobą książkę ze swojego dzieciństwa, która przedstawiała rożne przygody Świętego Mikołaja. Pani Sylwii gorąco dziękujemy 🙂

Wyturlaj Liściaka

Podczas tej zabawy rozwijaliśmy m.in. umiejętności dekodowania informacji, a także poszerzaliśmy swoje zdolności plastyczne.

Uczniowie przedszkolakom

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa po raz kolejny gościliśmy uczniów, którzy i tym razem zabrali Nas w niesamowity bajkowy świat.

Do Hymnu!

Z okazji Święta Niepodległości starszaki wspólnie z uczniami szkoły uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy, a także w ramach tygodniowego bloku tematycznego, dowiedzieli się m.in. czym jest patriotyzm, a także poznali historie Naszego kraju.

Bajkowy Bal

Z okazji Dnia Postaci z Bajki i w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zorganizowaliśmy tematyczny bal. Co to było za wydarzenie! Dzieci od kilku dni z przejęciem opowiadały o swoich strojach, które z dumą prezentowały w trakcie balu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla Naszych podopiecznych oraz ogłosiliśmy wyniki konkursu plastycznego pt.: „Moja ulubiona postać z książki”, której efekty prezentowaliśmy na wystawie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.

PAŹDZIERNIK

Dzień Ziemniaka

Tego dnia w każdej zabawie pierwsze skrzypce grały ziemniaki. Były aktywności: grafomotoryczne, matematyczne, sensoryczne oraz plastyczne.

Głodna wiewiórka

Główną gwiazdą zajęć matematycznych była niesamowicie głodna wiewiórka, która motywowała Słoneczka do przeliczania orzechów i oceniania, z którego talerzyka naje się bardziej.

Uczniowie – przedszkolakom

Po raz kolejny odwiedzili Nas uczniowie szkoły, tym razem z książką o Werce Blogerce. Podopieczni z wielkim zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Wolontariuszom dziękujemy 🙂

Klub Czytających Rodziców

Tym razem do bajkowego świata zabrały Nas pani Stefania oraz pani Karolina, a  pani Alicja  opowiadała Nam o swojej pracy w branży transportowej w oparciu o książkę „Mam przyjaciela kierowcę ciężarówki”. Również w tym przypadku, dzieci dziękowały za spotkania własnoręcznie zrobionymi laurkami. Paniom: Stefanii, Karolinie i Alicji gorąco dziękujemy 🙂

Zajęcia z Panią Psycholog

Tym razem podczas spotkania z panią Moniką, na tapet wzięto „niecierpliwość”. Po przeczytaniu bajki o Guciu i niecierpliwości, prowadzono na ten temat pogawędkę. Pani Monice dziękujemy 🙂

Strażacy – Nasi Bohaterowie

Tata Magdy i Bartka, pan Kamil – Strażak z OSP w Złotnikach wraz z kolegą, panem Denisem, zaprosili Naszych podopiecznych do remizy strażackiej, gdzie pierw mogliśmy podziwiać wóz strażacki wraz z jego wyposażeniem, a nawet przekonać się, jak to jest w środku takiego pojazdu oraz posłuchać jego sygnałów. Następnie już w samej remizie pan Kamil czytał Nam książkę o pracy strażaka, a pan Denis demonstrował sprzęt, o którym było mowa w czytanym tekście. Mieliśmy możliwość przymierzyć także odzież ochronną, poznać różne ciekawostki z pracy strażaków oraz przekonać się ile trzeba mieć siły, by utrzymać wąż strażacki. Oczywiście i tym razem Naszych gospodarzy obdarzyliśmy pamiątkowym plakatem, który zajmie miejsce honorowe w złotnickiej remizie. Panom Kamilowi i Denisowi dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie, które realizowanie było w ramach rozwoju czytelnictwa oraz preorientacji zawodowej 🙂

Medyczna Wizyta

W ramach rozwoju czytelnictwa, a także preorientacji zawodowej – do Naszego przedszkola z wizytą przybyło medyczne rodzeństwo – mama Maksia – pani Joanna wraz z bratem. Po wstępie, tj. po przeczytaniu książki o pracy pielęgniarki, przystąpiono do praktycznych działań. Wychowankowie m.in. zdobyli wiedzę nt. sprzętu medycznego oraz narzędzi medycznych. Po zakończonej wizycie dzieciaki otrzymały naklejki dzielnego pacjenta. Również w tym przypadku, wychowankowie obdarowali gości wykonanymi laurkami. Pani Joannie i Panu Robertowi dziękujemy 🙂

„Klub Czytających Rodziców”

Kolejny odważnym rodzicem był tata Witka – pan Błażej, który wraz z detektywem Pozytywką, nakłaniał do rozwiązywania zawiłych spraw. Dzielił się także ciekawostkami z świata Krasnoludków. Dodatkowo obdarował Słoneczka naklejkami z wizerunkiem Detektywa, a w zamian dzieci podarowały tacie własnoręcznie wykonaną laurkę. Dziękujemy bardzo panie Błażeju 🙂

Wyjazd do Teatru

Przedszkolaki były zachwycone wyjazdem do Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Z zachwytem obserwowały nie tylko grę aktorską, ale również animację kukiełkami. Dla wielu była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia wizyta w teatrze.

Przygody Koziołka Matołka

Po raz kolejny odwiedził Nas aktorzy Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Tym razem zabrali Nas w podróż dookoła Świata w poszukiwaniu Pacanowa.

„Klub Czytających Rodziców”

Kolejny rodzic, który dołączył do Naszego Klubu to mama Milenki – Pani Aurelia, która przeczytała Nam bajki w języku niemieckim. Dzięki temu, nie tylko osłuchaliśmy się z nowym słownictwem, ale również poćwiczyliśmy, te już znane. Dodatkowym atutem była przestrzenność książeczek (z elementami przesuwanymi, otwieranymi), co sprawiało, iż dzieci wręcz się wyrywały, chcąc dany element wskazać, zmienić, czy też policzyć po niemiecku. Dziękujemy Pani Aureli za wizytę, a Słoneczka i tym razem podziękowały własnoręcznie wykonaną laurką :).

Matematyczne zabawy

Podczas zabawy w „restaurację” uczyliśmy się operować pieniędzmi, a tym samym ćwiczyliśmy przeliczanie oraz wydawanie reszty. W zabawie wspomogły Nas samodzielnie wykonane i ozdobione portfeliki :).

Z wizytą w Bibliotece w Chrząszczycach

W ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udaliśmy się do Filii Gminnej Biblioteki w Prószkowie. Tam Panie Bibliotekarki opowiedziały Nam m.in. o zasadach wypożyczania książek, pozwoliły zapoznać się z ofertą biblioteki oraz zaprezentowały totalnie inną formę czytania/przedstawiania bajek, tj. za pomocą japońskiego teatru ilustracji – Kamishibai. Starszakom bardzo spodobała się takowa forma „czytania bajek”. Dodatkowo pod koniec spotkania, dzieciaki otrzymały piękne zakładki do książek, które obiecały umieścić w aktualnie czytanych z rodzicami książkach.

Dzień Muzyki

Dowiedzieliśmy się tego dnia, że muzykować można nie tylko za pomocą instrumentów, ale również przedmiotów życia codziennego, za pomocą ciała, czy też samymi ustami. Dodatkowo rozpoznawaliśmy instrumenty za pomocą dźwięków i wyglądu. Poszerzaliśmy także Nasze umiejętności matematyczne i te związane z czytaniem. Jednakże najwięcej radości sprawiło wspólne muzykowanie.

WRZESIEŃ

Dzień Chłopaka

Cóż to był za dzień – Nasi chłopacy pierw uczestniczyli w sparingu, by następnie zmierzyć się w meczu. Całemu wydarzeniu towarzyszyły i dopingowały chłopakom, Nasze profesjonalne cheeleaderki, które nawet porwały chłopaków do wspólnych tańców. Dodatkowo oprócz ciałka, trenowaliśmy także Nasze umysły w różnych piłkarskich łamigłówkach, a dziewczyny przygotowywały laurki, które zostały obok medali, wręczane na gali najlepszych sportowców.

P.S. Nasi zawodnicy byli tak szybcy, że oko aparatu za nimi nie nadążało 🙂

Zjeżdżalnia sylab

Nauka czytania nie musi być trudna. W naszym przypadku, zarówno dzieciaki, jak i same sylaby dobrze się bawiły.

Lizard in a Blizzard

Uczennice klasy ósmej, wspólnie z Panią Ewą, poprowadziły zajęcia, na których dziewczyny przeczytały Nam bajkę o jaszczurce i to w języku angielskim, a następnie przy pomocy Pani Ewy poprowadziły dalszą część zajęć, m.in. w celu powtórzenia poznanych słówek. Zaangażowanym w ten projekt dziękujemy.

Dzień Głośnego Czytania

Serdecznie dziękujemy uczennicom klasy siódmej, które przeczytały Nam książkę: Karoliny Grabarczyk „Letni Koncert”, która była wprowadzeniem do czekającego Nas Dnia Muzyki.

Internetowy Teatr Telewizyjny „Wielka Zagadka Misia Uszatka”

Przygotowując się do tego wydarzenia, zaznajomiliśmy się z książką Czesława Janczarskiego, a następnie  wspólnie z klasą drugą wzięliśmy udział w internetowej  transmisji przedstawienia wprost z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, a następnie rysowały swoje wrażenia.

Witamy Jesień

Pierw przyniesione przez dzieci dary jesieni, posegregowaliśmy. Następnie opisywaliśmy ich wygląd, cechy. Tańczyliśmy do jesiennych utworów, pokonywaliśmy jesienną trasę przy pomocy mapy, a także stworzyliśmy jesienną kompozycję w nietypowym wazonie.

„Klub Czytających Rodziców”

Mama Stasia – Pani Ania, przybyła do Naszej Słoneczkowej sali z całym stosem książek. Jednakże dzieciaczki najbardziej upodobały sobie tę, o przygodach skarpetek.

„Kaczka Dziwaczka”

Pani Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., przygotowali przestawienie o Kaczce Dziwaczce. Jakież było zaskoczenie dzieci, kiedy w role poszczególnych postaci wcieliły się znane im Panie z przedszkola, a nie profesjonalni aktorzy. Śmiechu było co niemiara. Na sam koniec wspólnie zatańczono popularne „kaczuszki”.

Nasze zabawy

„Kącik wymiany książek”

Powolutku Nasza „wędrowna biblioteczka” zapełnia się różnymi pozycjami. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i zachęcamy do włączenia się w akcję.

Nauka orientacji przestrzennej

Kodowanie – w parze zawsze raźniej

Emocje

Rozpoznawać i radzić sobie z emocjami jest niezwykle ważne, dlatego Pani Monika – Nasza Pani psycholog, pierw przeczytała Nam bajkę o emocjach, a następnie rozmawialiśmy o uczuciach, sposobach ich okazywania, bądź też odreagowywania ich. Dziękujemy Pani Monice za wartościowe spotkanie.

Ogólnogminne Sprzątanie Świata

Oprócz uprzątnięcia Naszego najbliższego otoczenia, ćwiczyliśmy umiejętność segregowania śmieci.

Wizyta Pani Pielęgniarki

W ramach akcji „Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych” oraz promowania czytelnictwa, zaprosiliśmy Panią Joannę, szkolną pielęgniarkę, by opowiedziała Nam skąd się biorą niektóre choroby i przede wszystkim dowiedzieć się, jak im przeciwdziałać. Po pogadance i odczytaniu przygód Inspektora Myszy „Uwaga na zarazki”, dzieci z pełnym zaangażowaniem odtańczyły taniec zachęcający do higieny osobistej oraz zwizualizowały walkę z bakteriami. Pragniemy podziękować serdecznie Pani Joannie za spotkanie.

Dzień Programisty

Tego dnia, Pani Angelika, szkolny informatyk, opowiedziała i zaprezentowała, kim jest i czym się zajmuje programista. Dodatkowo przeprowadziła zajęcia z kodowania oraz zaznajomiła Nas z Ozobotem i jego możliwościami. Każde Słoneczko mogło samemu zaprogramować drogę poruszania się tego sprytnego robocika. Bardzo dziękujemy Pani Angelice za niezwykle interesujące spotkanie.

Teatrzyk „Wróbelek Elemelek”

Z początkiem września odwiedzili Nas Nasi ulubieni aktorzy z Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni oraz kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych.

Sukcesy Naszych Podopiecznych

Miś Uszatek Ekologiem – VIII Międzyprzedszkolny Rodzinny Konkurs Plastyczny

W ramach promowania i zachęcania dzieci do czytania książek oraz działań ekologicznych, dwoje Naszych wychowanków wraz z swoimi rodzicami wzięło udział w konkursie proponowanym przez Przedszkole Publiczne nr 28 im. Czesława Janczarskiego w Opolu i RZPWE Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu. Za stworzoną książeczkę Dominik został wyróżniony oraz otrzymał zaproszenie na galę wręczenia nagród.