Dzień Ziemi – Zainwestuj w naszą planetę

W piątek 29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Ziemi – Zainwestuj w naszą planetę”. W tym dniu w klasach odbyła się projekcja filmu HOME S.O.S Ziemia. Podczas filmu uczniowie odbyli podróż przez wszystkie kontynenty. Celem tej podróży było zwrócenie uwagi na problemy oraz zagrożenia środowiska naturalnego, takie jak: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt a także roślin oraz kończące się zasoby naturalne. Podczas filmu uczniowie poznali fakty dotyczące wpływu ludzkości na Ziemię, a także to co ludzie czynią, aby zapobiec negatywnym zmianom.

Po projekcji filmu uczniowie w swoich klasach wraz z wychowawcami przystąpili do realizacji projektu – „Eko-rzeźba”. Zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu rzeźby ekologicznej z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu. Podczas projektu powstało wiele ciekawych prac, m. in. Planeta Ziemia, dinozaur, samoloty, samochód, statek, czy wizja Ziemi widzianej dawniej i dziś.
Wybrane prace zostały nagrodzone, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy udziału w projekcie „Eko-rzeźba”.
Jakże bliskie są nam dziś słowa wiersza Czesława Janczarskiego

„Nasza Ziemia”

Nasza Ziemia jest piękna
i najbliższa, bo nasza.
Dobra jak oczy matki,
kiedy patrzą na nas.

Tu rośniemy,
tu co dzień
nas zabawa zaprasza,
tutaj budzi nas słońce,
nasze słońce z rana.

Nasza Ziemia nas karmi,
daje nam złote ziarno,
wiosną błękit i kwiaty,
latem słodkie wiśnie.

Więc kochajmy tę Ziemię
i piaszczystą, i czarną.
Zasypiajmy spokojnie,
kiedy gwiazda błyśnie.

Katarzyna Kicman