Motylki 2022/2023

STYCZEŃ

Międzynarodowy Dzień Lego

30 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lego. Z tej okazji grupa ,,Motylki” poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię każdego malucha. Wspólna zabawa może być doskonałą lekcją współdziałania, rozwiązywania problemów i dzielenia się.

Dzień bałwana

Tego roku zawitała do nas wspaniała zima z białym puszystym śniegiem, zachęcając nas wszystkich do zimowych zabaw. Z pewnością nie jeden z nas ulepił pięknego bałwana. W podziękowaniu pani Zimie za biały puch, grupa „Motylki” postanowiła obchodzić Dzień Bałwanka. Tego dnia w ubraniach dominował kolor biały. Były zagadki, wierszyki piosenki oraz praca plastyczna. A i na samą zabawę zjawił się mały bałwanek, z którym na koniec zajęć zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Dzień Babci i Dziadka

Dla wielu osób babcia i dziadek to osoby wyjątkowe, obdarzające wnuczęta szczerą miłością, zawsze służąca radą i pomocą. W tym dniu wnukowie wręczają więc swoim babciom i dziadkom drobne prezenty w postaci laurek, kwiatów czy czekoladek. Z kolei w przedszkolach organizowane są przedstawienia (najczęściej łączące Dzień Babci i Dziadka), podczas których najmłodsze dzieci recytują wierszyki i śpiewają piosenki.

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 9.01.2023r , gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, kucharki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, minecraft, szkieleta …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

GRUDZIEŃ

Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje  i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki.

W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie.

O wyznaczonej godzinie w sali zebrały się wszystkie dzieci, personel przedszkola oraz Pani Dyrektor, która złożyła dzieciom i pracownikom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy i wspólnie śpiewaliśmy kolędy.

Mikołaj

Miał czerwony strój, długą biała brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ-niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Oto krótka fotorelacja

Klub czytających rodziców

Czytanie dzieciom bajek jest nie tylko przyjemną czynnością, ale także zaspokaja potrzeby emocjonalne , wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Aby dzieci miały możliwość doświadczenia codziennego kontaktu z książką należy zachęcić dorosłych do czytania. W ramach projektu ,,Klub czytających rodziców” zaprosiliśmy chętne mamy do przedszkola, aby czytać bajki swoim dzieciom, a były to: mama Kamili-Pani Urszula, mama Heleny-Pani Monika, mama Leny-Pani Aurelia, mama Hani –Pani Jolanta. Spotkania dały wiele radości zarówno dzieciom jak i czytającym mamom. Bardzo dziękujemy za spędzony z nami czas.

.

Czytanie dzieciom

15 grudnia odwiedzili naszą grupę uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę.

LISTOPAD

Andrzejki

W kalendarzu jest wiele dat związanych z różnymi świętami, rocznicami czy wydarzeniami. Sporo świąt daje nam okazję do zabawy. Jednym ze świat, które kojarzą się z dobrą zabawą, są Andrzejki obchodzone 30 listopada. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania butów, przekuwania serduszek z imionami, jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości czy kubeczki itp.

Dzień wyjścia do straży

Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochód i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną ,a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu dzień rozpoczął się od poznania historii tego święta, a następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy piosence ,,Jadą, jadą misie”. Zostały również przygotowane atrakcje:, zabawy ruchowe, zgadywanki, guizy, a na koniec zajęcia plastyczne i wspólne zdjęcie.

WRZESIEŃ

Dzień Głośnego Czytania

28 września odwiedzili naszą grupą uczniowie ze szkoły podstawowej, aby poczytać swoim młodszym kolegom bajkę.

Teatr telewizyjny

27 września za pomocą Internetu mogliśmy zobaczyć na żywo przedstawienie teatralne pod tytułem „Miś Uszatek”.

Witamy Jesień

Tak motylki przywitały jesień. Najpierw tańczyliśmy do jesiennych utworów, a potem robiliśmy zdjęcia przy użyciu jesiennej fotobudki.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieci miały okazję zobaczyć przedstawienie „Kaczka dziwaczka” , gdzie rolę odgrywane były przez pracowników przedszkola. Dzieci były bardzo zadowolone.

Sprzątanie świata

16 września dzieci miały okazję uczestniczyć w ogólnogminnym sprzątaniu świata. Uczyły się również jak w odpowiedni sposób segregować śmieci.

Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

15 września przedszkolaki miały okazję spotkać się z Panią pielęgniarką i porozmawiać jak ważna jest profilaktyka w dbaniu o nasze zdrowie oraz miały okazję wysłuchać bajki na ten temat.

Teatrzyk „Elemelek”

12 września odwiedził nasze przedszkole uwielbiany przez dzieci duet teatralny „Wróbelek Elemelek”. Celem przedstawienia było przypomnienie dzieciom zasad dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz właściwego zachowania się w przestrzeni publicznej.