Słoneczka 2022/2023

PAŹDZIERNIK

Zajęcia z Panią Psycholog

Tym razem podczas spotkania z panią Moniką, na tapet wzięto „niecierpliwość”. Po przeczytaniu bajki o Guciu i niecierpliwości, prowadzono na ten temat pogawędkę. Pani Monice dziękujemy 🙂

Strażacy – Nasi Bohaterowie

Tata Magdy i Bartka, pan Kamil – Strażak z OSP w Złotnikach wraz z kolegą, panem Denisem, zaprosili Naszych podopiecznych do remizy strażackiej, gdzie pierw mogliśmy podziwiać wóz strażacki wraz z jego wyposażeniem, a nawet przekonać się, jak to jest w środku takiego pojazdu oraz posłuchać jego sygnałów. Następnie już w samej remizie pan Kamil czytał Nam książkę o pracy strażaka, a pan Denis demonstrował sprzęt, o którym było mowa w czytanym tekście. Mieliśmy możliwość przymierzyć także odzież ochronną, poznać różne ciekawostki z pracy strażaków oraz przekonać się ile trzeba mieć siły, by utrzymać wąż strażacki. Oczywiście i tym razem Naszych gospodarzy obdarzyliśmy pamiątkowym plakatem, który zajmie miejsce honorowe w złotnickiej remizie. Panom Kamilowi i Denisowi dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie, które realizowanie było w ramach rozwoju czytelnictwa oraz preorientacji zawodowej 🙂

Medyczna Wizyta

W ramach rozwoju czytelnictwa, a także preorientacji zawodowej – do Naszego przedszkola z wizytą przybyło medyczne rodzeństwo – mama Maksia – pani Joanna wraz z bratem. Po wstępie, tj. po przeczytaniu książki o pracy pielęgniarki, przystąpiono do praktycznych działań. Wychowankowie m.in. zdobyli wiedzę nt. sprzętu medycznego oraz narzędzi medycznych. Po zakończonej wizycie dzieciaki otrzymały naklejki dzielnego pacjenta. Również w tym przypadku, wychowankowie obdarowali gości wykonanymi laurkami. Pani Joannie i Panu Robertowi dziękujemy 🙂

„Klub Czytających Rodziców”

Kolejny odważnym rodzicem był tata Witka – pan Błażej, który wraz z detektywem Pozytywką, nakłaniał do rozwiązywania zawiłych spraw. Dzielił się także ciekawostkami z świata Krasnoludków. Dodatkowo obdarował Słoneczka naklejkami z wizerunkiem Detektywa, a w zamian dzieci podarowały tacie własnoręcznie wykonaną laurkę. Dziękujemy bardzo panie Błażeju 🙂

Wyjazd do Teatru

Przedszkolaki były zachwycone wyjazdem do Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Z zachwytem obserwowały nie tylko grę aktorską, ale również animację kukiełkami. Dla wielu była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia wizyta w teatrze.

Przygody Koziołka Matołka

Po raz kolejny odwiedził Nas aktorzy Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Tym razem zabrali Nas w podróż dookoła Świata w poszukiwaniu Pacanowa.

„Klub Czytających Rodziców”

Kolejny rodzic, który dołączył do Naszego Klubu to mama Milenki – Pani Aurelia, która przeczytała Nam bajki w języku niemieckim. Dzięki temu, nie tylko osłuchaliśmy się z nowym słownictwem, ale również poćwiczyliśmy, te już znane. Dodatkowym atutem była przestrzenność książeczek (z elementami przesuwanymi, otwieranymi), co sprawiało, iż dzieci wręcz się wyrywały, chcąc dany element wskazać, zmienić, czy też policzyć po niemiecku. Dziękujemy Pani Aureli za wizytę, a Słoneczka i tym razem podziękowały własnoręcznie wykonaną laurką :).

Matematyczne zabawy

Podczas zabawy w „restaurację” uczyliśmy się operować pieniędzmi, a tym samym ćwiczyliśmy przeliczanie oraz wydawanie reszty. W zabawie wspomogły Nas samodzielnie wykonane i ozdobione portfeliki :).

Z wizytą w Bibliotece w Chrząszczycach

W ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udaliśmy się do Filii Gminnej Biblioteki w Prószkowie. Tam Panie Bibliotekarki opowiedziały Nam m.in. o zasadach wypożyczania książek, pozwoliły zapoznać się z ofertą biblioteki oraz zaprezentowały totalnie inną formę czytania/przedstawiania bajek, tj. za pomocą japońskiego teatru ilustracji – Kamishibai. Starszakom bardzo spodobała się takowa forma „czytania bajek”. Dodatkowo pod koniec spotkania, dzieciaki otrzymały piękne zakładki do książek, które obiecały umieścić w aktualnie czytanych z rodzicami książkach.

Dzień Muzyki

Dowiedzieliśmy się tego dnia, że muzykować można nie tylko za pomocą instrumentów, ale również przedmiotów życia codziennego, za pomocą ciała, czy też samymi ustami. Dodatkowo rozpoznawaliśmy instrumenty za pomocą dźwięków i wyglądu. Poszerzaliśmy także Nasze umiejętności matematyczne i te związane z czytaniem. Jednakże najwięcej radości sprawiło wspólne muzykowanie.

WRZESIEŃ

Dzień Chłopaka

Cóż to był za dzień – Nasi chłopacy pierw uczestniczyli w sparingu, by następnie zmierzyć się w meczu. Całemu wydarzeniu towarzyszyły i dopingowały chłopakom, Nasze profesjonalne cheeleaderki, które nawet porwały chłopaków do wspólnych tańców. Dodatkowo oprócz ciałka, trenowaliśmy także Nasze umysły w różnych piłkarskich łamigłówkach, a dziewczyny przygotowywały laurki, które zostały obok medali, wręczane na gali najlepszych sportowców.

P.S. Nasi zawodnicy byli tak szybcy, że oko aparatu za nimi nie nadążało 🙂

Zjeżdżalnia sylab

Nauka czytania nie musi być trudna. W naszym przypadku, zarówno dzieciaki, jak i same sylaby dobrze się bawiły.

Lizard in a Blizzard

Uczennice klasy ósmej, wspólnie z Panią Ewą, poprowadziły zajęcia, na których dziewczyny przeczytały Nam bajkę o jaszczurce i to w języku angielskim, a następnie przy pomocy Pani Ewy poprowadziły dalszą część zajęć, m.in. w celu powtórzenia poznanych słówek. Zaangażowanym w ten projekt dziękujemy.

Dzień Głośnego Czytania

Serdecznie dziękujemy uczennicom klasy siódmej, które przeczytały Nam książkę: Karoliny Grabarczyk „Letni Koncert”, która była wprowadzeniem do czekającego Nas Dnia Muzyki.

Internetowy Teatr Telewizyjny „Wielka Zagadka Misia Uszatka”

Przygotowując się do tego wydarzenia, zaznajomiliśmy się z książką Czesława Janczarskiego, a następnie  wspólnie z klasą drugą wzięliśmy udział w internetowej  transmisji przedstawienia wprost z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, a następnie rysowały swoje wrażenia.

Witamy Jesień

Pierw przyniesione przez dzieci dary jesieni, posegregowaliśmy. Następnie opisywaliśmy ich wygląd, cechy. Tańczyliśmy do jesiennych utworów, pokonywaliśmy jesienną trasę przy pomocy mapy, a także stworzyliśmy jesienną kompozycję w nietypowym wazonie.

„Klub Czytających Rodziców”

Mama Stasia – Pani Ania, przybyła do Naszej Słoneczkowej sali z całym stosem książek. Jednakże dzieciaczki najbardziej upodobały sobie tę, o przygodach skarpetek.

„Kaczka Dziwaczka”

Pani Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., przygotowali przestawienie o Kaczce Dziwaczce. Jakież było zaskoczenie dzieci, kiedy w role poszczególnych postaci wcieliły się znane im Panie z przedszkola, a nie profesjonalni aktorzy. Śmiechu było co niemiara. Na sam koniec wspólnie zatańczono popularne „kaczuszki”.

Nasze zabawy

„Kącik wymiany książek”

Powolutku Nasza „wędrowna biblioteczka” zapełnia się różnymi pozycjami. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i zachęcamy do włączenia się w akcję.

Nauka orientacji przestrzennej

Kodowanie – w parze zawsze raźniej

Emocje

Rozpoznawać i radzić sobie z emocjami jest niezwykle ważne, dlatego Pani Monika – Nasza Pani psycholog, pierw przeczytała Nam bajkę o emocjach, a następnie rozmawialiśmy o uczuciach, sposobach ich okazywania, bądź też odreagowywania ich. Dziękujemy Pani Monice za wartościowe spotkanie.

Ogólnogminne Sprzątanie Świata

Oprócz uprzątnięcia Naszego najbliższego otoczenia, ćwiczyliśmy umiejętność segregowania śmieci.

Wizyta Pani Pielęgniarki

W ramach akcji „Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych” oraz promowania czytelnictwa, zaprosiliśmy Panią Joannę, szkolną pielęgniarkę, by opowiedziała Nam skąd się biorą niektóre choroby i przede wszystkim dowiedzieć się, jak im przeciwdziałać. Po pogadance i odczytaniu przygód Inspektora Myszy „Uwaga na zarazki”, dzieci z pełnym zaangażowaniem odtańczyły taniec zachęcający do higieny osobistej oraz zwizualizowały walkę z bakteriami. Pragniemy podziękować serdecznie Pani Joannie za spotkanie.

Dzień Programisty

Tego dnia, Pani Angelika, szkolny informatyk, opowiedziała i zaprezentowała, kim jest i czym się zajmuje programista. Dodatkowo przeprowadziła zajęcia z kodowania oraz zaznajomiła Nas z Ozobotem i jego możliwościami. Każde Słoneczko mogło samemu zaprogramować drogę poruszania się tego sprytnego robocika. Bardzo dziękujemy Pani Angelice za niezwykle interesujące spotkanie.

Teatrzyk „Wróbelek Elemelek”

Z początkiem września odwiedzili Nas Nasi ulubieni aktorzy z Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni oraz kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych.

Sukcesy Naszych Podopiecznych

Miś Uszatek Ekologiem – VIII Międzyprzedszkolny Rodzinny Konkurs Plastyczny

W ramach promowania i zachęcania dzieci do czytania książek oraz działań ekologicznych, dwoje Naszych wychowanków wraz z swoimi rodzicami wzięło udział w konkursie proponowanym przez Przedszkole Publiczne nr 28 im. Czesława Janczarskiego w Opolu i RZPWE Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu. Za stworzoną książeczkę Dominik został wyróżniony oraz otrzymał zaproszenie na galę wręczenia nagród.