DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” napisała Wisława Szymborska , nasza noblistka. Zaczynając od tej maksymy rozpoczęliśmy świętowanie DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA  w naszej szkole.

Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a jego data – 29 września – odnosi się do   urodzin  Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Celem akcji było promowanie głośnego czytania i przypomnienie  uczniom wartości, jakie niesie czytanie: wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć,  pobudza wyobraźnię,  uczy myślenia, poprawia koncentrację,  poszerza wiedzę, ułatwia naukę,  pomaga odnieść sukces w szkole …… i w życiu …..

Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia uczniów naszej społeczności do wspólnego uczczenia go przez głośne czytanie  wybranych książek.  Każda z klas zaprezentowała fragment lektury,  czytanej dotąd w klasach , w ramach programu „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Spośród prezentujących się  uczniów   wybieraliśmy  MISTRZÓW PIĘKNEGO CZYTANIA. Do jurry zostali zaproszeni: pani Anastazja Worbs z biblioteki w Prószkowie, pani dyrektor – Maria Chudala oraz pani Monika Skowrońska – nauczyciel muzyki, plastyki i logopeda.

Mistrzem Pięknego Czytania  klas I-III została wybrana  Wiktoria Swierzy z klasy I , która przeczytała dla nas fragment „Plastusiowego Pamiętnika” M. Kownackiej. Wśród klas starszych Mistrzami zostali; Julka Przywara z klasy V („Cudowna podróż”) oraz Wojtek Chwalek z klasy IV („Piaskowy wilk”).

Klaudia Milek