Słoneczka

Ostatnie zajęcia z „Matematyki Sensorycznej”

Zajęcia kończące Innowację Pedagogiczną, były podsumowaniem kilku poprzednich sesji. Podopieczni mogli wykazać się różnymi umiejętnościami oraz wiedzą. Z dumą można powiedzieć, iż z ostatnimi zadaniami poradzili sobie rewelacyjnie.

Odwiedziny Pana Policjanta

Podczas tego spotkania Pan Policjant opowiadał nam o swojej pracy, przypomniał numer alarmowy 112 i sposób wzywania pomocy, ponadto uwrażliwił dzieci na osoby nieznajome oraz dzielił się wskazówkami, jak w sposób bezpieczny spędzić wakacje. Dodatkową atrakcją były otrzymane prezenty.

Wizyta w Gabinecie Stomatologicznym

Tym razem w ramach preorientacji zawodowej oraz aby przełamać strach związany z badaniami stomatologicznymi zostaliśmy zaproszeni do Gabinetu Pana Doktora, który zaznajomił Nas z wykonywanym zawodem, a także pokazał  narzędzia swojej pracy . Podczas wizyty panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Mamy tym samym nadzieję, iż każde kolejne wizyty będą wzbudzać tylko przyjemne odczucia.

Teatrzyk „Elemelek”

Ogromną radość sprawiło podopiecznym oglądanie przedstawienia teatralnego o tematyce ekologicznej: właściwego segregowania śmieci, dbania o przyrodę. Te wszystkie poważane tematy były w sposób tak humorystyczny przedstawiane, iż śmiech dzieci był słyszalny w całej placówce.

Dzień Rodziny

Dzień Dziecka

Na ten szczególny dzień przygotowano wiele atrakcji. Były tańce z przeróżnymi przyrządami (apaszki, pompony, piłki), malowanie kredami, zabawy muzyczno-ruchowe; ozdabianie chusty animacyjnej, a następnie sporo zabaw z jej wykorzystaniem; dodatkowo wiele przeróżnych zabaw ruchowych. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia były przygotowane przepyszne przekąski. Z pewnością to wydarzenie pozostanie na długo w pamięci dzieci.

4 maj – Dzień Strażaka

Powrót po weekendzie majowym rozpoczęliśmy obchodami Dnia Strażaka. Słoneczka podczas wielu zabaw dydaktycznych poznały specyfikę zawodu strażaka, jego narzędzia pracy oraz przypominały sobie numery alarmowe. Dodatkowo wychowankowie ćwiczyły swą sprawność ruchową podczas pokonywania toru przeszkód.

Rozwijanie twórczości plastycznej

Podczas  licznych zajęć dydaktycznych dzieci tworzyły różne prace plastyczne m.in. plakat przedstawiający Układ Słoneczny (zabawy związane z  kosmosem, planetami, słońcem); tęczę (rozmowa nt. tego zjawiska atmosferycznego); ozdabiały sylwetkę Kameleona (poznanie budowy oraz zwyczajów tego nietypowego zwierzątka) oraz plakat „Zapachy” (analizowały zagadnienia dotyczące zapachów).

DBAMY O NASZE ZDROWIE!

W poprzednim tygodniu rozmawialiśmy o tym, co robić by uchronić się przed chorobami. Zgodnie z powiedzeniem, iż w zdrowym ciele zdrowy duch – Słoneczka uczestniczyły w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej. Dodatkowo klasyfikowali samodzielnie wycięte „produkty spożywcze”, oceniając je jako zdrowe, bądź też w nadmiarze, szkodliwe dla naszego organizmu. Wychowankowie ćwiczyli także umiejętność udzielania pomocy – bandażowali rączki.

"Życie na wsi"

W  tym tygodniu realizowano  blok  tematyczny dotyczący życia na wsi. Dzieci mogły m.in. zapoznać się z zwyczajami wiejskich zwierząt,  poznać różnice między wsią a miastem; poznać dawne i obecne maszyny rolnicze. Spośród wielu zabaw dydaktycznych, wychowankowie najbardziej upodobali sobie „Kurczaczkowy walczyk”. Dzieci same stworzyły sobie tanecznego partnera – kurczaczka, z którym następnie tańczyły walczyka.

„Przyszła Wiosna”

Z powitaniem Pani Wiosny wiązała się pewna misja – Wiosna przyjdzie tylko wtedy, gdy dzieci rozwiążą prawidłowo wszystkie zadania. Dzień rozpoczęliśmy od wykonania wiosennych opasek, następnie koncertem próbowaliśmy zwabić Panią Wiosnę. Były także tańce, łamigłówki, praca plastyczna – „Portret Pani Wiosny”, a także symboliczna „Balonowa Marzanna”, której przeganianie sprawiło dzieciom najwięcej radości. Oby wszystkie starania Słoneczek nie poszły na marne i Wiosna szybko do nas zawitała.

„W marcu jak w garncu”

W tym tygodniu Słoneczka poznały znaczenie przysłowia: „W marcu jak w garncu”. Pomocna w przyswojeniu nowego powiedzenia okazała się także pogoda za oknem, demonstrując cały wachlarz stanów atmosferycznych.

Dzień Kobiet

Te święto ucieszyło nawet najmniejsze kobietki. Podczas, gdy dziewczynki ozdabiały swoje korony, chłopcy tworzyli laurkę. W trakcie różnych zabaw chłopcy dbali o to, by Księżniczkom niczego nie brakowało. Hitem dnia był pokaz mody, a także tańce oceniane przez męskie jury.

Program Literacki – Ostatnie przedstawienie

Bajka „Kołaczyk” niestety była już ostatnią poznaną i inscenizowaną bajką w tym roku szkolnym. Jak widać na załączonych zdjęciach, dzieciaki bardzo chętnie wcielały się w role głównych bohaterów bajki.

Zabawy teatralne

Nasze Słoneczka tym razem rozwijały swoje zdolności teatralne nieco inaczej, bo za pośrednictwem samodzielnie ozdobionych paluszkowych kukiełek. Każdy w inny sposób przedstawił swoją wersję bajki o trzech świnkach. Zabawy te pozwoliły rozbudzić wyobraźnie, ale także przyczyniły się do poszerzenia słownictwa.

Dzień Dinozaura - 26 lutego

Było to wydarzenie, które przypadło do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Przedszkolaki mogły przenieść się w wirtualny świat prehistoryczny, poznać zwyczaje, sposoby żywienia oraz skomplikowane nazwy dawnych stworzeń. Dzieciaki poznały także nowy zawód – paleontolog oraz jego środowisko i narzędzia pracy. W trakcie zajęć poszerzano także umiejętności matematyczne, a podczas grupowych działań plastycznych powstały bardzo realistyczne plakaty dinozaurów.

Innowacja Pedagogiczna Lwa Wygotskiego „Klucz do uczenia się”

W ramach działań innowacyjnych w Naszej Grupie realizowane są dwa moduły: Program Literacki, w którym dzieci nie tylko poznają różne bajki oraz rozwijają swoja wyobraźnię, ale także ćwiczą umiejętność budowania dłuższych wypowiedzi, samodzielnego opowiadania bajek za pośrednictwem różnych modeli, jak również rozwijają umiejętności teatralne.

Drugim realizowanym modułem jest Matematyka Sensoryczna. Podczas tych zajęć podopieczni m.in.: kształtują i rozwijają swoje zdolności matematyczne.

Dzień Kota - 17 lutego

Dzień Kota, to kolejne bardzo radosne wydarzenie w Naszej Grupie. W tym dniu do przedszkola przyszły same kociaki, które miały okazje uczestniczyć w wielu zabawach. Przedszkolaczki poznały także różne kocie ciekawostki, chwaliły się swoimi domowymi pupilami, śpiewały piosenki o kotach oraz rozwijały się plastycznie.

Bal Karnawałowy

12 lutego odbył się długo wyczekiwany Bal Karnawałowy, który sprawił, że Nasza „Słoneczkowa” sala zmieniła się w bajkową krainę. Wszystkie dzieci oraz ich rodzice spisali się na medal, przygotowując piękne kreacje. Tuż po śniadaniu rozpoczęły się tańce, przeróżne zabawy, które trwały do samego obiadu. Ten dzień z pewnością długo pozostanie w pamięci dzieci.

Dzień Pizzy - 9 lutego

„Słoneczka” jednomyślnie stwierdziły, że to jedne z najlepszych, a na pewno najsmaczniejszych świąt przedszkolnych. Podopieczni zaznajomili się z historią powstania pizzy, a następnie wspólnie próbowali wymienić składniki potrzebne do przyrządzenia tego specjału. Uczestniczyli także w różnych zabawach muzyczno-ruchowych, a przy włoskich hitach, Nasi szefowi kuchni, przygotowywali swoje własne (plastyczne) pizzę. Ukoronowaniem wydarzenia było zjedzenie pizzy przygotowanej przez Naszą Panią Kucharkę.

Dzień Babci i Dziadka

Skip to content