Krasnoludki 2023/2024

KWIECIEŃ

Nasi solenizanci

Wycieczka do Ligockiego Młyna

Podczas wizyty w Ligockim młynie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach z robienia naturalnych mydełek i makaronu. Dzieci miały okazję również zwiedzić młyn, poznać mechanizm jego pracy oraz dowiedzieć się jak powstaje mąka.

Dzień Książki

Dzień książki obchodzimy 2 kwietnia ale nasze przedszkolaki obchodziły go 23 kwietnia w ramach spotkania autorskiego z p. Agnieszką Kiszką, autorką książki „ O Puchaczu Franiu z Andrzejówki”. Dzieci żeby sprawić przyjemność pani pisarce i uczcić to spotkanie przebrały się za bohaterów tejże bajki. Na spotkaniu pani Agnieszką rozmawiała z dziećmi o losach bohaterów, procesu pisania książki oraz przygotowania do niej rysunków, a także miłości do gór. Na koniec przedszkolaki dostały pamiątkową kolorowankę z autografem, a także mogły poprosić o egzemplarz książki z specjalną dedykacją. Po spotkaniu Krasnoludki uczestniczyły w warsztatach plastycznych przygotowanych przez ich wychowawczynię.

Dzień Ziemi

Tego dnia p. Asia poruszyła z dziećmi tematykę dbania o naszą planetę. Dzieci nauczyły się jak prawidłowo segregować odpady oraz jak dbać o środowisko. Dowiedziały się również kim jest ekolog i czym się zajmuje.

Światowy Dzień Zdrowia

8 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA. Z tej okazji wychowawczyni grupy Krasnoludków przygotowała kilka ciekawych zadań i zabaw. Świętowanie dzieci rozpoczęły od wysłuchania wierszyka „ O kocie Amadeuszu, który poszedł do weterynarza; następnie przypomnieli sobie poszczególne szczeble piramidy zdrowia. Kolejnym zadaniem Krasnoludków było klasyfikowanie produktów spożywczych na zdrowe i nie zdrowe dla ludzkiego organizmu, a na koniec była „zdrowa gimnastyka”. Maluszki świetnie dały sobie radę z wszystkimi zadaniami i super się przy tym bawiły.

MARZEC

Marcowi Solenizanci

Śniadanie Wielkanocne

Krasnoludki ten dzień zaczęły od zjedzenia uroczystego Śniadania Wielkanocnego wspólnie z panią dyrektor, swoimi nauczycielkami oraz pracownicami przedszkola. Następnie udały się na przedszkolny plac zabaw w poszukiwaniu upominków zostawionych przez Wielkanocnego Zajączka. Dzieci super się przy tym bawiły i bez problemu poradziły sobie z tym zadaniem.

Europejski Dzień Talentów

Tego dnia Krasnoludki wysłuchały wierszyka pt. „o kotku Amadeuszu, który szukał talentu, porozmawiały ze swoimi paniami o talentach. Każde dziecko mogło opowiedzieć o swoich zdolnościach czy umiejętnościach, a na koniec zajęć pokolorować wizerunek malarza, śpiewaka, szachisty oraz baletnicy.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca do naszego przedszkola zawitała kalendarzowa wiosna. Dzieci dowiedziały się jakie są pierwsze oznaki wiosny, jak nazywają się wiosenne kwiaty czy rośliny, które z ptaków przylatują do Polski o tej porze roku, oraz jakie zwierzęta „budzą się z zimowego snu”.

Dzień Kobiet

8 marca dziewczynki z grupy Krasnoludków obchodziły Międzynarodowy Dzień Kobiet. Od swoich kolegów dostały tulipany i słodkości. Dziewczynki jak i chłopcy super się bawili podczas wspólnych zabaw i zadań, a na koniec mogli rozwinąć się plastycznie podczas kolorowania związanej z tym świętem kolorowanki.

LUTY

Solenizanci z lutego

Dzień Dinozaura

26 lutego był wyjątkowy dzień dla ulubieńców dinozaurów czyli „Dzień Dinozaura”. Tego dnia dzieci wysłuchały wiele informacji o tych zwierzętach, udały się na wyprawę do świata dinozaurów. Zobaczyły na specjalnych planszach jak kiedyś wyglądały te prehistoryczne zwierzęta, a w ramach aktywności plastycznej pomalowały wykonaną z gipsu figurkę dinozaura.

Dzień Kota

19 lutego swoje święto obchodziły koty. Przedszkolaki dowiedziały się czym różnią się koty domowe od dzikich kotów, wysłuchały ciekawostek na ich temat oraz miały okazję wcielenia się w koty i wykonywać czynności charakterystyczne dla kotów.  Na zakończenie obchodów tego święta maluszki wykonały maskę kota.

Walentynki

14 lutego obchodziliśmy święto zakochanych. Z tej okazji wychowawczyni grupy „Krasnoludków” przygotowała różne zabawy ruchowe, badawcze oraz dydaktyczne m.in. „Magiczne serca”; Lubię kocham, nie znoszę”; „Wyrazy prosto z serca” czy „Gdzie puka serduszko?”. Na zakończenie zajęć maluszki pokolorowały obrazek serca.

Bal Karnawałowy

12 lutego w przedszkolu odbył się bal karnawałowy, dzieci były przebrane za różne postaci z bajek czy osoby mundurowe. Pani animator zorganizowała masę zabaw i atrakcji dla naszych przedszkolaków. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w sesji fotograficznej, podczas której były wykonywane zdjęcia grupowe i indywidualne.

Przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka

W dniu 2 lutego w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Grupa „Krasnoludków” zaśpiewała piosenki na ich cześć, a także w formie wierszyków złożyli swoim dziadkom życzenia. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły drobne upominki.

STYCZEŃ

Piżama Party

30 stycznia nauczycielki urządziły dla przedszkolaków „Piżama Party”. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola ubrane w piżamy, a panie w piżamowe kombinezony jednorożców. Obchody tej „piżamowej imprezy” rozpoczęliśmy od wspólnego zdjęcia, następnie odbył się pokaz mody, zabawy taneczne, rzucanie poduszkami oraz przeciąganie szarf w parach. Na koniec dzieci obejrzały bajkę pt. „ Bing – piżama party”.

Dzień Osób Nieśmiałych

15 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Osób Nieśmiałych”. Dzieci z grupy „Krasnoludków” wysłuchały wierszyka pt. „O kotku Amadeuszu, który czasem był nieśmiały”, z którego dowiedzieli się w jakich sytuacjach kotek był nieśmiały i jak sobie z tym radzić. Dzieci opowiedziały kiedy czuły się podobnie jak bohater wierszyka i jak sobie z tym poradziły oraz czy ktoś im wtedy pomógł.

Styczniowi solenizanci

GRUDZIEŃ

WIGILIA PRZEDSZKOLNA

W dzień przedszkolnej Wigilii w przedszkolu panowała radosna atmosfera. Dzieci w świątecznych strojach oczekiwały na to wyjątkowe wydarzenie. O wyznaczonej godzinie w sali średniaków zebraliśmy się wszyscy, aby wspólnie złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem, a następnie zjeść tradycyjne wigilijne potrawy.

WIZYTA MAGIKA

Po raz pierwszy w naszym przedszkolu przywitaliśmy Pirata z papugą, który wprowadził nas w temat czarów. „Hokus pokus z papugą” to pokaz iluzji podczas którego znikały i pojawiały się niespodziewanie zarówno piłki oraz chusteczki, jak i obrazki w zeszycie. Program magika przeplatany był muzyką na żywo z udziałem takich instrumentów jak gitara, harmonijka ustna oraz melodyka.
Największą atrakcją przedstawienia była kolorowa papuga, na temat której dowiedzieliśmy się sporo ciekawostek. Pokaz latania, chodzenia „jak kurka” czy karmienia orzeszkiem okazał się najciekawszym punktem programu.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Krasnoludki w eleganckim wydaniu, jak Jaśniejące Gwiazdeczki zaprezentowały przed ogromną publicznością, utwór pt. „Chodźmy razem do Betlejem”. Wykazały się odwagą i spisały się na medal za co zostały nagrodzone wielkimi brawami.

PRZEDSTAWIENIE TEATRZYKU „WRÓBELEK ELEMELEK”

W świąteczny klimat wprowadził nas ulubiony teatrzyk dzieci „Wróbelek Elemelek”. Był król, aniołek i diabełek, była też babcia i nawet Święty Mikołaj. Dzieci siedziały jak zaczarowane, kompletnie pochłonięte przygodami „Wróbelka Elemelka” w świątecznej odsłonie.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Do tej wizyty przygotowywaliśmy się już wcześniej, by zaprezentować swoje talenty wokalne i improwizację ruchem Świętemu Mikołajowi. Trud włożony w przygotowanie utworu został doceniony, a Święty obdarował wszystkie dzieci prezentami.

KRASNOLUDKI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ŚWIĄT

W czasie oczekiwania na odwiedziny Świętego Mikołaja dzieci przystroiły choinkę, własnoręcznie zrobiły łańcuch, słuchały kolęd oraz pomalowały farbami dużego bałwana. Dziękujemy ślicznie za bałwankowy prezent Tacie Hani.

LISTOPAD

URODZINY

JESIENNE ZABAWY

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W tym dniu towarzyszyły nam „Bajkowe misie”. Krasnoludki poznały tytuły bajek z których pochodzą znane misie takie jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi, Gumisie. Nie zabrakło rozwiązywania misiowych zagadek oraz misiowej gimnastyki. Największą atrakcją tego dnia było stworzenie grupowego pluszowego misia.

ZWIEDZANIE GABINETU DENTYSTY

Grupa Krasnoludków odwiedziła gabinet stomatologiczny, w którym Pan Dentysta opowiedział o swojej pracy oraz pokazał sprzęt potrzebny do jej wykonywania. Dzieci z ciekawością słuchały oraz chętnie korzystały
z możliwości zobaczenia sprzętów z samego fotelu pacjenta.

DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA Z AMADEUSZEM

Krasnoludki towarzyszyły Kotkowi Amadeuszowi, który grymasił przy jedzeniu. Poznały jego ulubione potrawy i tych za którymi nie przepada. Dzieci chętnie opowiadały o tym co lubią zjadać. Tego dnia poznaliśmy zasady zdrowego żywienia, stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Maluszki miały również możliwość samodzielnego zrobienia sałatki owocowej.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Podczas tego dnia, towarzyszyli nam niezwykli bohaterowie ulubionych bajek, dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach i ich przygodach. Maluszki chętnie układały puzzle, rozwiązywały zagadki, korzystały z fotobudki z postaciami z bajek.

PAŹDZIERNIK

DZIEŃ FAIR PLAY

W październiku Krasnoludki świętowały także Dzień Fair Play, podczas którego poznały zasady uczciwej rywalizacji oraz dowiedziały się jak należy zachować się po przegranej. Dzieci usłyszały wierszyk o Kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać, a na koniec uczestniczyły w rozgrywkach sportowych.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

27 października odbyła się w naszym przedszkolu ważna uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Na początku Krasnoludki przedstawiły krótką część artystyczną w której zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani, pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz odznakę Krasnoludka.

GALA BEZPIECZEŃSTWA

Tego dnia nastąpiło ważne wydarzenie. Maluszki pierwszy raz wystąpiły
w przedszkolu przed kolegami i koleżankami ze starszych grup oraz przed zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami policji, wojska i kadrą pedagogiczną. Dzieci zaprezentowały jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy. Kierujemy serdeczne podziękowania rodzicom Naszego Maluszka, Państwu Kopeć
i Policjantom Ruchu Drogowego za zorganizowanie atrakcji, obdarowanie dzieci odblaskami i pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

WYCIECZKA DO STAJNI HAFFI HOF Z OKAZJI DNIA ZIEMNIAKA

To był dzień pełen wrażeń, pierwsza wycieczka Maluszków podczas której brały one udział w licznych atrakcjach tj: przejazdy bryczkami, jazda w siodle, zjazdy na dmuchańcu. Mogły również nakarmić konie i psa. Odbyły się też warsztaty plastyczne o tematyce ziemniaczanej. Na zakończenie dnia dzieci zjadły kiełbaski
z ogniska oraz pieczone ziemniaczki. Serdecznie dziękujemy Państwu Szindzielorz oraz pracownikom stajni Haffi Hof.

DZIEŃ MUZYKI

Krasnoludki poznały nazwy i brzmienie podstawowych instrumentów muzycznych.
Dzieci z zapałem próbowały wydobywać dźwięki z przedszkolnych instrumentów, chętnie się zamieniały. Sprawdzaliśmy czy da się równocześnie śpiewać i grać na instrumentach. Muzykowaliśmy do znanych nam już piosenek przedszkolnych.

TEATRZYK WRÓBELEK ELEMELEK

Maluszki razem z Elemelkiem zwiedzały świat pomagając w rozwiązywaniu licznych zadań i zagadek.

PAŹDZIERNIKOWY SOLENIZANT

WRZESIEŃ

WRZEŚNIOWI SOLENIZANCI

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień chłopaka Krasnoludki uczciły wspólnymi zabawami ruchowymi na dywanie, po których dziewczynki odśpiewały sto lat oraz wręczyły kolegom odznaki „super chłopaków”.
Rozwiązywaliśmy zagadki oraz układaliśmy puzzle z superbohaterami. Z tej okazji dzięki współpracy chłopców z dziewczynkami powstała ogromna kolorowanka.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Z okazji tego dnia gościliśmy uczniów klasy siódmej i ósmej, którzy przeczytali nam bajki o zwierzętach. Ślicznie dziękujemy Wolontariuszom.

WITAMY JESIEŃ

Z okazji powitania jesieni Krasnoludki wzięły udział w jesiennych zabawach muzycznych, poznały dary jesieni oraz jej barwy uczestnicząc w zajęciach sensorycznych.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Niesamowity dzień, pełen niespodzianek, Krasnoludki spędziły na słonecznym, przedszkolnym placu zabaw. Organizowane były zabawy przy muzyce, dzieci chętnie rysowały kredami, tworzyły bańki mydlane, ozdabiały chustę animacyjną. Maluszki miały także możliwość zrobienia brokatowych tatuaży oraz otrzymały dyplomy z życzeniami samych przyjemnych dni w naszym przedszkolu.